Azonos munkáért egyenlő bér fizetésének kötelezettsége

Tisztelt Jogtanácsos úr!

Kollégámmal ugyanaz a munkakörünk, ugyanaz a munkakör megnevezése és besorolása, majdnem ugyanannyi a szolgálati időnk (az enyém 4 évvel több), de a bérünk között majd 40.000 Ft különbség van az Ő javára. Erről ugyan mikor az új munkakörbe bekerültünk nem volt tudomásom. Persze mindig van egy „jóakaró” aki megsúgja, hogy ki mennyiért dolgozik. Ekkor még nekem nem volt meg a diplomám, így hát ezzel magyaráztam a bérkülönbséget. Mikor a diplomámat bemutattam –MÁV-val kötött tanulmányi szerződés kötelezett a főiskola elvégzésére-, kértem a fizetésem rendezését. Két kört futottam, egyszer teljes elutasításban részesültem, másodszor megemelték 20 000 Ft-tal a bérem, így alakult ki a 40 e Ft különbség. Munkáltatói jogkör gyakorlóm teljes mértékben támogatja a fizetésemelésemet, de a MÁV Humán szervezete elutasítja.

Mit tehetnék azért, hogy az egyenlő munkáért egyenlő bérezés elve nálam érvényesüljön?

Várom megtisztelő válaszát.

Üdvözlettel:

Tisztelt kérdező!

Kérdésére az alábbi választ adom:

Az ön által kifejtettek valóban okot adhatnak a jogvitára, de csak akkor, ha teljesül az, hogy a kollégája és ön azonos helyzetben vannak. Ha ugyanis minden tekintetben azonosnak mondható az önök helyzete –tehát a munkakörük, végzettségük, tapasztalatuk, az eddigi munkavégzésük elismerése, azonos földrajzi területen végeznek munkát, stb. - akkor lehetséges az egyenlő bánásmód megsértésére alapítottan eljárást indítani.

Ha viszont van releváns különbség –pl. ha önnel szemben a munkáltató hátrányos jogkövetkezményt alkalmazott, vagy a kollégáját korábban a munkavégzése miatt többször is kitüntették, stb.- akkor az egyenlő bánásmód megsértésére pert alapítani, ha nem is lehetetlen, de –legalábbis- nehéz lesz. Kérdésem, hogy a kollégája nem került –e más, magasabb besorolású munkakörből a jelenlegi munkakörébe, és nem e miatt lett magasabb a bér? Ha igen, akkor –a bírói gyakorlat szerint- nem történt meg a jogsértés.

A bíróság elsőként azt fogja vizsgálni, hogy azonos –e a helyzetük.

Ha megállapítható, hogy a lényeges feltételek azonosak, akkor a bérkülönbség már alapot adhat az egyenlő bánásmód megsértésének megállapítására. Ha ez megtörténik, akkor a hatóság számos szankciót alkalmazhat, így példáulelrendelheti a jogsértő állapot megszüntetését, vagy 6 millió Ft –ig terjedőbírságot szabhat ki. Természetesen ezen eljárás keretében mód van a munkabér- különbségek kiegyenlítésére –tehát az ön bérének ésszerű felemelésére.

Azt javaslom, hogy először gondolja végig a kollégája és az ön körülményeit! Ha nem talál lényeges eltérést a körülményekben, akkor bízhat az ügy kedvező kimenetelében. Ezek után írásban szükséges megkeresnie a MÁV Humán szervezetét, azzal, hogy a jelentős bérkülönbségek miatt, - amennyiben nem történik meg a jogsértő helyzet orvoslása- eljárást fog indítani az Egyenlő Bánásmód Hatóságnál.

A végleges álláspontom kialakításához szükségem van az ön és a kollégája körülményeinek összehasonlására, ezért ezt -ha részletesebb választ szeretne- küldje meg nekem.

Dr. Balczer Balázs
Az oldal cookie-kat használ, hogy minél több hasznos funkciót biztosítson a látogatóknak.