Meleg János a beszélgetés első felében kifejti, a szakszervezetek olyan országokban erősek, ahol az állampolgárok aktívabbak a politikai életben, véleménye szerint ezzel szemben Magyarországon sokan passzívak, nem érzik úgy, hogy tenniük kellene a jogaikért – inkább másoktól várják a megoldást.
Arra is kitér, hogy míg más országokban egy rossz kormányzati döntés tüntetéseket eredményez, addig itthon a beletörődés jellemző . Mindeközben úgy látja, ebből kivétel a vasúti dolgozók köre, mivel ott magas fejlett a szakszervezet, ami még erőt ad a kollektív szerződések megtartásához. Szerinte a szakszervezeteknek jobban kellene kommunikálniuk, hogy az emberek megértsék, ezek az eredmények nincsenek ingyen. Meleg János ezzel kapcsolatban kritikát fogalmaz meg más szakszervezeti vezetőkkel szemben, akik szerinte a saját érdekeiket követik. A széttagoltság helyett fontos lenne az egységes működés, különben lassan az összes szakszervezet megszűnhet itthon.
A MÁV nincs jó állapotban
A beszélgetésben természetesen szóba kerül a MÁV jelenlegi állapota, a szervezeti átalakítások hatásai, de a kormányzati döntések következményeiről is beszél a Vasutasok Szakszervezetének elnöke.
A vasúti infrastruktúra állapota siralmas: leromlott kocsik, elavult mozdonyok, és olyan járműveket vásároltak külföldről, amelyek gyakran használhatatlanok. Kifejtette azt is, hogy korábban Magyarország képes volt minőségi vasúti járművek gyártására, de ma már nem éri meg újakat fejleszteni – legalábbis piaci alapon nem.
Kritikusan beszél a MÁV körüli fejlesztésekről is, példának hozza a legújabban megrendelt vasúti kocsikat, amelyek véleménye szerint rossz minőségűek és öregek, de arról is beszél, hogy egy egyszerű takarítási munkát többszörös alvállalkozói láncon keresztül végeznek el, ami torz költségeket és hatékonyságvesztést okoz.
Szűkülő lehetőségek, romló közlekedés
A beszélgetésben szóba kerül még Lázár János építési és közlekedési miniszter, valamint több intézkedése is. Például a vidéki vonalakon lévő közlekedés szűkítése. Meleg János szerint érezhetően romlik a vidéki közösségi közlekedés. Költséghatékonysági szempontok szerint szűkítik a vasúti és a buszhálózatot is, ami pénzügyileg érthető törekvés, de káros a kisebb településeken élők életére. A kormány ígérete szerint minden településre lesz valamilyen közlekedési megoldás, de ez Meleg szerint gyakran nem kielégítő – például csak napi két járat marad, ami a mindennapi életet ellehetetleníti. Az emberek így kénytelenek saját autóra váltani, ami viszont nem mindenkinek megfizethető.
"Markáns változásra van szükség a társadalomban és a közlekedésben is. Olyan társadalmi döntést kellene hozni, mint annak idején Svájcban. Én egyszer, nagyon régen írtam erről egy cikket is, hogy ott hogyan csinálták. Ciklusokon átívelő közösségi közlekedési koncepció készült. A társadalom és a közlekedési szakemberek bevonásával, nem párpolitikusokkal, és nem egyéni piaci szereplőkkel."
– mondta el Meleg János, majd kitért az egyre elharapódzó késések kérdésére is.
A vonat 100 percet késik…
Szóba került, hogy Lázár János januári bejelentése alapján kompenzálják az utasokat a késések miatt. Meleg János szerint ha ez megvalósul, az jelentős pénzügyi problémákat okozhat a MÁV-nál, ráadásul a jelenlegi körülmények között még számos késés várható. A szakszervezeti elnök szerint a késések kérdése nagyon kényes téma, jelentősek vannak, és egyre több várható.
"Jelentős késések vannak. A jelenlegi műszaki tartalomból és a pályahálózat állapotából adódóan a menetidő megnövekszik. És azért is, mert nincs elég kocsimennyiség."
Forrás és borítókép: Index.hu